• 16 May 2017
  • Paylaş

  KEDİLERDE HİPERESTEZİ SENDROMU

     Feline hyperesthesia sendromu (FHS) ‘’Twitch-skin sendromu’’ , ‘’rolling skin sendrom’’  ve ‘’psikomotor epilepsi’’  gibi isimler olarakta bilinir. FHS görülen kediler, omurganın arkasından dokunulduğunda ve kuyruk tabanına değdiğinde son derece hassastırlar. Ayrıca; sırt, kuyruk ve pelvik ekstremitelerde şiddetli ısırma v ya yalama ile sonuçlanan bir kedi rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlıkta sinir ve nöromuskuler sistemler, cilt ile birlikte etkilenir. Belirtiler herhangi bir cins kedide ve herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Safkan ırklarda genellikle bu rahatsızlık daha sık görülüyor.

     FHS semptomları genellikle birkaç saniyeden birkaç dakika sürebilen farklı bölümlerde görülür. Kediler bu semptomlar dışında normal davranır ve ardından FHS ile ilişkili işaretler görülür. Bu işaretler cilt seğirmesi, sırt ve kuyrukta şiddetli homoseksüel hareket, kuyruk, sırt ve pelvik ekstremite bölgesinde sürekli seğirme, kuyruk kovalaması, kuyruk bölgesini ısırma veya yalama, kendi kendine tuhaf bir şekilde koşar, atlar döner ve tıslama gibi davranışlar gözlenir. Etkilenen kedilerde genellikle gözler büyümüş, sallantılı yürüyüş, halüsinasyon görüyormuş gibi davranma veya düzensiz davranışlarda gözlenmektedir. Fiziksel muayenede genellikle şiddetli yalama veya ısırma nedeniyle bölgesel dermatolojik rahatsızlık dışında herhangi bir nörolojik problem veya büyük anormallik görülmez.

  Nedenleri;

     FHS nadir görülen bir sendromdur ve kesin nedeni bilinmemektedir. Altta yatan davranış problemi, daha önce geçirdiği nöbet veya diğer nevrotik problem nedeniyle gelişebilir. Hiperaktif veya sinirli kedilerin daha fazla risk altında olduğu düşünülmektedir. Çevresel streste bu rahatsızlıkta etkili diğer faktördür. Kısacası FHS ile ilişkili semptomlara katkıda bulunabilecek birçok dış faktör olabileceği düşünülmektedir.

  Tanı;

     FHS rahatsızlığının nedeni bilinmediği için tanı zordur. Genellikle kedinin karakteristik öyküsüne ve görülen semptomları oluşturabilecek diğer hastalıkların ekarte edilmesi ile tanı konabilir. Kesin bir tanı için spesifik bir testi yoktur. MR gibi görüntüleme işlemleri bu nörolojik sorunları tam olarak tespit edebilir.

  Tedavi;

     FHS için özel tıbbi tedavi veya tedavi mevcut değildir. Ancak kedinin olası semptomlarını bastırmak için çeşitli ilaçlar uygulanır ve davranış değişiklikleri ile sorunların azaltılmasında yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca soruna neden olabilecek çevresel unsurlar ya da sorunu tetikleyen stres etkenleri ortadan kaldırılır.

     Mutlu ve sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle.

     Veteriner Hekim Gökhan İLKEL 

  PEKİN VETERİNER KLİNİĞİ