• 6 Eki 2016
  • Paylaş


  Bu yazıda sizlere koruyucu hekimliğin temelini oluşturan konulardan biride etkili aşılama programı uygulaması hakkında bilgi vereceğiz. Can dostlarımızı sağlığı için neden düzenli aşı yaptırmalıyız? Yavruluk döneminde neden çok sık aşı yapıldığı? Aşıların ne kadar süre ile yapılması gerektiği? hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

  Ülkemizde başıboş ve sahipsiz kedi ve köpeklerin fazla olması sebebiyle çevremiz tam anlamıyla enfeksiyon kaynağıdır. Bu sahipsiz sevimli dostlarımız maalesef hayatları boyunca ya hiç aşılanmamış veya hayvan severler tarafından birkaç kez yada belediye tarafında birkaç kez aşılanması ile tam bir koruma sağlanamamıştır. Bu sebeplerden dolayı sevimli dostlarımızda çevrede bulunan enfeksiyona yakalanarak hasta olmakta ve bu hastalıkları etrafa tekrardan saçmaktadır. İşte bu sebepten dolayı kedi ve köpeklerimize düzenli aşı uygulaması yapılmalıdır. Hiç dışarı çıkmayan kedi ve köpeklerin aşı yaptırmaması gerektiğini düşünen birçok kişi var fakat kedi ve köpekler dışarı çıkmasalar dahi bizler tarafında bu enfeksiyonlar gerek ayakkabı gerek diğer eşyalar aracılığıyla evde yaşayan hayvanları hasta edebilir.

  Peki neden yavru hayvanlara bu kadar sık aşı uygulaması yapılıyor; Kedi ve köpekler doğdukları andan itibaren annelerinden kolostrum(doğumdan sonraki ilk 4-5 gün anne tarafından yavruya verilen ilk süt) aracılığıyla maternal antikorlar almakta ve bu dönem içerisinde birçok hastalıktan korunmaktadırlar. Bahsedilen bu maternal antikorlar 45 – 55 günlük döneme kadar yavruları korumakta ve bu dönemden sonra vücutları savunmasız hale gelmektedir. Sevimli dostlarımızın sağlıklı, mutlu, kaliteli ve en önemlisi siz hayvan dostlarıyla daha uzun yaşayabilmesi için 4-6 haftalıktan itibaren  etkili ve düzenli bir aşılama programı başlanmalıdır. İşte bu yüzden olası bağışıklık sistemi kaybını önleme için kliniğimizde düzenli 2-3 haftalık aralıkla aşılama yapılmaktadır. Ortalama 16 haftalık olana kadar bizler nasıl çocuklarımıza çok dikkat ediyor dışarıda koruyorsak kedi ve köpek yavrularınıda aynı özenle korumalı hastalık şüphesi olan yerler yada hayvanlardan uzak tutmalıyız.

  Aşıların kaç yaşına kadar ne kadar süre ile yapılması gerektiği ise; Dünyada birçok hekim tarafından farklı görüş ve düşünceler sunulmuştur. Bazıları uzun yıllar aşılanan hayvanların ileri yaşlarda aşılanmasının gerek olmadığını düşünüyor. Bize göre her canlı yaşadığı ve bulunduğu ortama göre değerlendirilmeli buna göre aşılama programı yapılmalıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz sahipsiz hayvan ve çevresel enfeksiyon riski ülkemizde yaygın olduğunu göz önüne alırsak düzenli aşılama çok önemlidir. Dolayısıyla Pekin veteriner kliniği ailesi olarak kedi ve köpeklerimizi her yıl düzenli ve kaliteli aşılanması gerektiğini düşünüyoruz.

   Düzenli yapılması gereken aşılar, hasta takip programı eşliğinde sizlere yaptığımız aşı hatırlatma aramaları sayesinde kliniğimizde aksamadan takip edilmektedir. Kliniğimizde kullanılan aşılar dünyaca kabul edilmiş aşılar olup uygun koşullarda ısı derece takibi yapılarak saklanmakta ve uygulanacak hayvanın detaylı muayenesi sonucunda hekimin uygun görmesi halinde uygulanmaktadır.

     Mutlu ve sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle.

     Vet.Hek. Emre PEKİN


  PEKİN VETERİNER KLİNİĞİ