• 6 Eki 2016
  • Paylaş


     Günümüzde kedi ve köpeklerde kısırlaştırma ile ilgili pek çok bilimsel gerçek ve kısırlaştırma işleminden sonra sağlayabileceği birçok sağlıksal avantajlar ortaya konmuş olmasına rağmen hala çok sayıda kedi ve köpek sahibi kısırlaştırma işlemine duygusal yaklaşmaktadır. Unutulmamalıdır ki evcil hayvanların eşleşme güdüleri duygulara ve hislere değil tamamen içgüdülere dayanmaktadır. İçgüdüleri onlara türlerinin devamını sağlamak için üremeleri/çoğalmaları gerektiğini söyler. Bazı hayvan severler tarafından ortaya atılan yanlış bilgiler  (kulaktan dolma bilgiler) ve yanlış düşüncelerin etkisi altında kalarak birçok hasta sahibi kısırlaştırma kararı vermekte oldukça zorlanıyor. Özellikler zamanında ve düzgün yapılan kısırlaştırma operasyonu can dostlarımızın ileriye dönük birçok hastalığın ve davranış bozukluğunun önlenmesi için çok önemlidir. Tek olumsuz yanı olarak düşünebileceğiz şey  pet sahipleri tarafında beslenmeye dikkat edilmediği taktirde obesite sorunudur ama kısırlaştırma operasyonunun can dostumuzun üzerindeki olumlu etkilerini düşündüğümüzde bu pekte önemli bir sorun değildir. Çünkü obezite sorununu uygun bir diyet ile çok rahat çözebiliriz bu sayede hayvanımız daha sağlıklı ve uzun süre bizimle yaşayabilir.

     Kısırlaştırmanın kedi ve köpeklerimiz de olumlu etkilerini özetlemek gerekirse;

  1) Dişi hayvanlarımızda kızgınlık belirtisi (östrus) görülmez bu sayede evimizde kanamaya bağlı kirlilik yaratmaz, dışarıda gezdirirken erkek köpekler rahatsız etmez en önemlisi kızgınlığa bağlı davranış bozukluğu (agresiflik ya da çekingen tavır) şekillenmez.

  2) Erkek ve dişi hayvanlarda çiftleşme isteğine bağlı şekillenen bazı davranış değişikliği (evden kaçma, yüksekten düşme veya atlama, çiftleşme ile bulaşabilecek hastalıklar gibi birçok problem) büyük ölçüde azalacak veya önlenecektir.

  3) Zamanında yapılan kısırlaştırma operasyonu ile ileride muhtemel bir tümör oluşma durumunu (meme tümörü, yumurtalık ve rahim kanseri, testis kanseri, prostat kanseri ve hastalıkları gibi) minimuma indirecektir.

  4) Kısırlaşan kedi ve köpeklerin kaliteli beslenmesi ve sağlık koşulları üst seviyede tutulduğu takdirde kısırlaştırma operasyonu olmamış olanlara göre daha uzun yaşamaktadırlar.

  5) İstenmeyen gebeliklerin önüne geçilmektedir.

  6) Çiftleşme isteğine bağlı olarak sık karşılaşılabilecek problemler (köpeklerde ve özellikler kedilerde görülen evde idrar yapma veya işaretleme (kötü kokulu idrar yapmaları), kaçma, kavga edip yaralanma, saldırgan tavır, trafik kazası bu problemlerin başında sayılabilir) önlenebilecek veya azaltılmış olacaktır.

   

     Kısırlaştırma operasyonu her ne kadar hayvanların üreme ihtiyaçlarının elinden alınması, vicdansızlık gibi düşünülse de aslında onları kısırlaştırarak ileride yaşayabileceği birçok kötü senaryonun önüne geçerek çok büyük fayda sağlıyorsunuz. Kısırlaşan bir hayvan daha mutlu ve daha sağlıklı olur.

     Kediler ve köpekler, uygun şartlar sağlanması halinde insanlardan daha fazla üreme yeteneğine sahiptir. Ayrıca doğada yaşayan kedilerin ortalama ömürleri 2-3 yıldır.

     Peki, niye ömürleri bu kadar kısa oluyor?  Sebebi özellikle erkeklerde testesteronun etkisi ile kendi bölgesini belirleme ihtiyacı duyar ve o bölgeye başka erkek sokmamak için ömür boyu kavga etmesi gerekir. Çiftleşme ihtiyacında ise bölgesindeki dişilerin birçoğu ile çiftleşmektedir ve bunun sonucunda da birçok hastalık (FIV,  FIP gibi ) ısırık yaralarıyla ve temas yolu ile yayılmakta ve ölümlerine sebep olmaktadır.

  Kısırlaştırma Operasyonu;

     Kedi ve köpeklerin kısırlaştırma operasyonları en sık yapılan operasyonlardandır. Hatta o kadar sık yapılıyor ki birçok hekim tarafından küçümsenerek artık rutin bir uygulamaymış gibi gösteriliyor. Şu unutulmamalıdır ki dişi kedi veya köpeğin kısırlaştırma işlemi abdominal (karın içi) cerrahidir ve mutlaka tam steril şartlarda ve iyi hekimler tarafından yapılmalıdır. Maalesef her yıl uygun olmayan şartlar altında ve yetersiz hekimler tarafından yapılan operasyonlar sonucu birçok peritonit (karın zarı iltihabı), ameliyat sonrası fıtık ve yumurtalık kalıntı sendromu vakası (Ovarian Remnant Sendrom) kliniğimize getirilmektedir. Unutulmamalıdır ki bizler ameliyat olacağımız zaman her şeye nasıl dikkat ediyorsak (uygun ameliyathane, uzman doktor, ameliyat sonrası antibiyotik kullanımı ve yara bakımı gibi) can dostlarımız içinde aynı özeni göstermeliyiz. Kliniğimizde yapılan ameliyatların hepsi ameliyathanemizde steril ortamda yapılmaktadır.

     Kedi ve köpeklerin operasyonlarının ortalama süreleri 10-60 dakika arasında değişmektedir ve hastaların çoğu aynı gün sağlıklı bir şekilde teslim edilir. (Yalnız dişi kedi ve köpeklerin operasyonu erkeklere göre daha büyük çaplı olduğu için en az 1 gün hospitalize edilmelerinde fayda vardır.) Operasyon yarası ortalama 7 günde iyileşir ve bu süreçte yara bölgesinin korunması gerekmektedir. Operasyon sonrası komplikasyon riskinin olmaması için en az 7 gün uygun antibiyotik kullanılması gerekmektedir. Can dostlarımıza ilaç içirmenin ne kadar zor oluğunu bildiğimiz için, onların daha güvenilir, etkili korunma sağlamak amacıyla kliniğimizde kullanılan tek doz özel ve uzun etkili antibiyotik ile enfeksiyon riskini minimuma indirmekteyiz.

     Can dostunuzun daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir hayat geçirmesini için sizin uzun vadede maddi/manevi giderlerini azaltmak için en doğru seçimi yapın ve kedinizi veya köpeğinizi uygun ve kaliteli kliniklerde kısırlaştırın.  

     Mutlu ve sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle.

     Vet.Hek. Emre PEKİN


  PEKİN VETERİNER KLİNİĞİ