Günümüzün hastalığı olan kanser son dönemlerde maalesef hayvanlarda yaygınlaşmış durumdadır. Özellikle deride lezyon veren tümörel kitleler birçok hasta sahibi ve hekim tarafından basit lezyon olarak atlanmakta ve metastaz sonucu istenmeyen başarısız sonuçlar ile karşılaşmaktayız, bunun dışında iç organlarda tespit edilen tümörlerde mevcut olup onkoloji konusunda tecrübeli hekimlerimiz tarafından erten tanı ve tespit ile bu hastalıkta başarılı sonuçlar elde etmekteyiz. Erken tanı onkoloji için çok önemlidir, bunun yanında başarılı tedavi prosedürü ve cerrahi prosedürler ile olumlu bir prognoz gösterir, hızlı bir iyileşme sürecine girer. Onkolojik cerrahiden sonra en önemli faktör uygun kemoterapi protokolü ile hastanın hızlı bir şekilde iyileşme sürecine girmesini sağlamaktır. Kliniğimizde hekimlerimiz dünya literatürlerinde kabul görmüş hasta için en uygun kemoterapi protokolünü her hasta için durumuna göre özel olarak protokole uygun tedavi etmektedir.

   Kanser nedir? Vücudumuzda tüm organlar hücrelerden oluşur. Sağlıklı vücut hücreleri bölünebilme yeteneğine sahiptirler. Ölen hücrelerin yenilenmesi ve yaralanan dokuların onarılması amacıyla bu yeteneklerini  kullanırlar. Fakat bu sınırlıdır, sonsuz bölünemezler. Sağlıklı bir hücre gerektiği yerde ve gerektiği kadar bölünür. Buna karşın kanser hücreleri kontrolsüz bölünmeye başlar ve çoğalırlar. Zamanla birikerek tümörleri (kitleleri) oluştururlar, tümörler normal dokuları sıkıştırabilirler, içine sızabilirler ya da tahrip edebilirler. Eğer kanser hücreleri oluştukları tümörden ayrılırsa vücudun diğer bölgelerine gidebilirler. Gittikleri yerlerde büyümeye devam ederler. Kanserin bu şekilde yayılmasına metastaz adı verilir. Farklı tipteki kanserler, farklı hızlarda büyürler, farklı yayılma biçimleri gösterirler ve farklı tedavilere cevap verirler. Bu nedenle kanser hastalarına var olan kanser türüne göre farklı tedaviler uygulanır. 

Cerrahi; ilaçla ya da başka tedavi yöntemleriyle iyileştirilemeyen hastalıkların, yaralanmaların, vücuttaki yapı bozukluklarının ameliyatla onarılmasına ya da hastalıklı organı kesip çıkararak doğal ya da vücuda uygun şekle dönüştürülmesi esasına dayanan, bilgi ve becerinin bir arada bulunmasından dolayı hem bilim hem sanat olarak kabul edilir. Genellikle lokal anestezi veya genel anestezi altında uygulanmaktadır. Kaliteli bir cerrahi müdahale uygun ortam ve donanımlı ameliyathanelerde yapılır.

Ameliyat; ameliyathane adı verilen mikroptan arındırılmış (steril) ortamlarda ve mikroptan arındırılmış (steril) aletler kullanılarak, anestezi altında gerçekleştirilir. Tüm cerrahi ekip ameliyattan önce el ve kollarını mikropları ortadan kaldıran bazı maddelerle yıkanır ve steril eldiven giyerler. Gerçekleştirilecek olan ameliyat türüne göre cerrah ameliyat öncesi hazırlıklar hakkında hasta ve hasta yakınını bilgilendirir ve onayını alır.

Kliniğimizde ameliyatlar işinde uzman ekibimiz tarafından uygun ameliyathane ve donanımlı ekipmanlarımız ile en iyi şartlarda cerrahi tedavi seçeneği sağlanmaktadır. Prensibimiz can dostlarımızın yaşam kalitesini en iyi seviyelere çıkarmaktır.

PEKİN VETERİNER KLİNİĞİ