Genel cerrahi olarak adlandırılan bir bilim dalıdır. Bu alanda batın bölgesi cerrahisi ve göğüs cerrahisi gibi alt dallara ayrılır. Batın cerrahisinde en çok yapılan kısırlaştırma operasyonudur. Bunun dışında gastrointestinal hastalıklar, karaciğer ve safra kesesine ilişkin hastalıklar, dalak cerrahileri ve üriner sistem hastalıkları başta olmak üzere birçok ameliyat kliniğimizde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Rutin kısırlaştırma operasyonu dahil tüm ameliyatlar öncesi hastanın yaşı, cinsiyeti, ırkı ve daha öncesinde geçirdiği hastalık veya ameliyatlar varsa öğrenilir, gerekli rutin kan tetkikleri ve radyografiler ile riskler minimuma indirilerek hasta uygun ise hasta sahibinin onayı alınarak operasyona hazırlanır. Bu testlerde herhangi bir soruna rastlanırsa doktorlarımız tarafından ameliyat ertelenerek gerekli tedavi işlemine başlanır ve uygun zamanda operasyona hazırlanır. Operasyon sonrası uygun bir yoğun bakım küvesine alınarak hayvan gözetim altında uyandırılır ve en az 1 gün gözetim altında tutularak teslim edilir. Unutulmamalıdır ki yapılan operasyonun başarısı kadar operasyon sonraki bakım ve hasta takibi çok önemlidir.

Cerrahi; ilaçla ya da başka tedavi yöntemleriyle iyileştirilemeyen hastalıkların, yaralanmaların, vücuttaki yapı bozukluklarının ameliyatla onarılmasına ya da hastalıklı organı kesip çıkararak doğal ya da vücuda uygun şekle dönüştürülmesi esasına dayanan, bilgi ve becerinin bir arada bulunmasından dolayı hem bilim hem sanat olarak kabul edilir. Genellikle lokal anestezi veya genel anestezi altında uygulanmaktadır. Kaliteli bir cerrahi müdahale uygun ortam ve donanımlı ameliyathanelerde yapılır.

Ameliyat; ameliyathane adı verilen mikroptan arındırılmış (steril) ortamlarda ve mikroptan arındırılmış (steril) aletler kullanılarak, anestezi altında gerçekleştirilir. Tüm cerrahi ekip ameliyattan önce el ve kollarını mikropları ortadan kaldıran bazı maddelerle yıkanır ve steril eldiven giyerler. Gerçekleştirilecek olan ameliyat türüne göre cerrah ameliyat öncesi hazırlıklar hakkında hasta ve hasta yakınını bilgilendirir ve onayını alır.

Kliniğimizde ameliyatlar hekimlerimiz tarafından uygun ameliyathane ve donanımlı ekipmanlarımız ile en iyi şartlarda cerrahi tedavi seçeneği sağlanmaktadır. Prensibimiz can dostlarımızın yaşam kalitesini en iyi seviyelere çıkarmaktır.

PEKİN VETERİNER KLİNİĞİ