• Evcil hayvanımı sürekli kuru mama ile beslemek istemiyorum ev yemeği versem olur mu?

  Sürekli aynı tip kuru mama ile beslemek size kötü bir besleme gibi gözükebilir. Fakat evde minik dostlarımız için ne tip mama hazırlarsanız hazırlayın, evde yapılmış mama hiçbir zaman kaliteli ve dengeli hazırlanmış mamanın yerini tutamaz. Kuru mama minik dostumuzun en çok ihtiyaç duyduğu kaliteli protein, yağ içeriği, vitamin, mineral, antioksidan, omega-3 açısından çok zengindir ve evde hazırlanan yemeklerde bunlar asla yeterli ve dengeli miktarlarda ayarlanamaz. Bu yüzden ev yemekleri ile sürekli beslenen hayvanlarda sağlık sorunları ile karşılaşma riski çok yüksektir.
 • Uçak seyahatinde evcil hayvanlar için kurallar nelerdir?

  Taşıma kutularının ölçüsü 45x35x23 cm. olmalıdır. Evcil hayvanınızın uçuşa uygun olduğunda dair sağlık belgesi, kimlik kartı yanınızda bulunmalıdır. Aşıları yapılmış olmalı özellikle kuduz aşısı yapılmış olmalıdır. Taşıma kutusu evcil hayvanınızla birlikte 6 kg’ ı geçmez ise firma ile önceden rezervasyon yaptırmanız halinde yanınızda uçabilir, 6 kg’ dan daha ağır olması durumunda kargo bölümünde uçuşuna izin verilir. Evcil hayvanınız zararsız, temiz ve kokusuz olmalıdır. Eğer huzursuz veya saldırganlık durumu varsa hekiminizden yolculuk için verilen sakinleştiriciden istemeyi unutmayın.
 • Hazır mama ile beslenen hayvana gıda takviyesi verilmesi gerekir mi?

  Evcil hayvanınızı kaliteli ve profesyonel bir marka ile besleniyorsa vücuda gerekli olan besin miktarını yeteri kadar alıyor demektir. Bu tarz besleme yönteminde ekstra gıda takviyesine gerek yoktur. Ancak aşırı tüy dökme durumlarında biotin ve çinko takviyesi gerekli olabilir. Bunun dışında hastalık, hamilelik gibi özel durumlarda da besin takviyesine gerek vardır.
 • Kedi ve Köpeklerin mama yeme alışkanlıklarını belirleyen unsurlar nelerdir?

  Bu durun hayvanın o anki psikolojisine, kaldığı ortama, sahibiyle ilişkisine ve stresli olup olmamasına bağlıdır. Özellikle köpekler doğal ortamda sürüler halinde yaşayan canlılardır. Bu hayvanlarda dominant olan yani lider köpekler daha önce yemek yer. Evde yaşayan köpeklerde ise eğer sahibi olarak sizler lider olmazsanız onlar liderliği ele alır ve onların istediği gibi yaşarsınız. Bunun için yemek yeme sırasında yemeğinizi siz yedikten sonra köpeğinize vermeniz onlarda liderin siz olduğunuz anlamına gelir ve kuralları siz koyarsınız gibi birçok örnek verilebilir.
 • Evde yetiştirdiğim bitkiler kedime zarar verir mi?

  Hepinizin bildiği gibi kediler yeşilliklerle oynamayı, eşelenmeyi ve bazen onları ısırıp yemeyi çok sever. Eğer evinizde canlı bitki bulunduruyorsanız bunların kediniz için zararlı olup olmadığını araştırın. Eğer kediniz evdeki bitkiler ile oynuyorsa buna dikkat edin bitkiniz zararlı ise buna göre önleminizi alın.
 • Kedi ve ya Köpeği bir kez doğum yaptıktan sonra kısırlaştırılması daha mı sağlıklı?

  HAYIR. İlk kızgınlık dönemi veya cinsel olgunluğa ulaşmadan önceki dönem kısırlaştırılan dişi kedi ve köpekler daha sağlıklı ve uzun yaşarlar.
 • Kısırlaşan hayvanlar kilo alıyor diye duydum doğru mu?

  Kısırlaşmanın beden ağırlığına etkisi çok azdır. Kilo almanın asıl sebebi fazla besleme ve yetersiz egzersizdir. Kaliteli bir mama ile kilo sorunu yaşamazsın.
 • Kedimin ve ya Köpeğimin kısırlaştırarak doğasına müdahale etmek istemiyorum?

  YANLIŞ bir düşünce. Zaten Kediniz ve ya köpeğiniz sizin tarafınızdan besleniyorsa, her şeyi ile siz ilgileniyorsanız, evinizde veya bahçenizde yaşıyorsa zaten doğasına müdahale etmiş bulunuyorsunuz demektir. Bu yüzden daha sağlıklı ve uzun yaşaması için kısırlaştırmalısınız.
 • Kedim hiç dışarı çıkmıyor iç parazit uygulaması yaptırmam gerekiyor mu?

  Kediler çok meraklı canlılardır. Hiç dışarı çıkmasalar bile genellikle bizler eve geldiğimizde ayakkabılarızla temas etmeleri, besinler ya da dışarıda gezdiğimiz kıyafetler ile evde oturduğumuz için üzerine bulaşmış olabilecek parazit yumurtalarını almaları gibi bir çok faktör sayılabilir. Bundan dolayı genellikle bizim tavsiyemiz 3 ayda bir düzenli paraziter uygulama yapılmasında fayda var.
 • Köpeğime dış parazit damlası yapmam gerekiyor mu?

  Evet düzenli olarak yapılması gereklidir. Köpekler için damla yaparken yada yaptırırken mutlaka kaliteli firmaların ilaçlarının kullanılmasına dikkat edin. Genellikle ucuz olması için bazı yerler güvenilirliği belli olmayan damlalar kullanmakta ve bunun sonucuda özelllikle kenelerden hastalık bulaşma riskini arttırmaktadır. Bu yüzden özellikle kene mevsiminde en iyi kalitede damla kullanımına özen gösterin. Kış döneminde ise kene sorunu genellikle olmadığı için farklı marka ense damlaları olan özellikle pire ve dirofilaria (kalp kurdu) etkili damlaları kullanmaya özen göstermenizi tavsiye ediyorum.
 • Köpeğime ilaçlı boyun tasmasından takmam gerekli mi?

  Evet gerekiyor. Özellikle yaz sezonunda leishmania hastalığından korunmak için kullanılmanızı takmanızı tavsiye ediyorum. Bu tarz tasmalar sadece veteriner kliniklerinde satılmaktadır.